backzpět 20. 10. 2020

Důvody,
proč konzumovat
hovězí maso

 1. Obsahuje hodnotné bílkoviny

  Hovězí maso patří k nejhodnotnějším druhům masa především kvůli plnohodnotným bílkovinám. Stogramový hovězí steak dodá 20 gramů bílkovin. Stejné množství přinese 100 gramů ryby, dvě vejce, deset deka kvalitní šunky, čtyři jogurty nebo sedm deka ementálu.  
  Pozn.Bez bílkovin se naše tělo neobejde, zastávají v něm nemálo důležitých funkcí (stavební funkce – růst a vývoj; ochranné a imunitní funkce; jsou součástí hormonů, enzymů; jsou důležité pro přepis dědičné informace v DNA atd.)

 2. Je hlavním zdrojem železa

  Hovězí je pro člověka také významným zdrojem železa, především proto, že je tělo dokáže využít. Železo ze zeleniny, luštěnin, mléčných výrobků a vajec organismus přijímá hůře. Hovězí je na železo bohatší (2,5 mg/100 g) než telecí, vepřové, drůbež (1 až 1,8 mg) nebo ryby (0,8 až 1,2 mg).

 3. Je zdrojem i dalších minerálních látek

  Kromě železa obsahuje i hodně zinku, selenu, kyseliny listové a vitaminu B12. Je také přirozeným zdrojem CLA (konjugovaná kyselina linolová, která napomáhá k vytvoření optimální rovnováhy mezi svalovou a tukovou hmotou v lidském těle)

 4. Není vůbec tučné

   Díky specializovaným masným plemenům je hovězí dnes mnohem libovější než dřív. Libové (biftek, rostbíf) nemá víc než 4 procenta tuku. Samozřejmě některé kusy jsou tučnější, ale tuk nikdy nepřesahuje 13 procent. Není se tedy třeba obávat zvýšení hladiny cholesterolu. Naopak studie prokázaly, že maso některých masných plemen má dokonce nižší obsah cholesterolu než maso drůbeží.

 5. A moc dobře chutná

  Třebaže telecí maso má lepší „výživovou“ pověst než hovězí (kvůli ještě nižšímu obsahu tuku a vyššímu obsahu bílkovin), tak výraznou chuť jako hovězí nemá. Žádné jiné maso než hovězí nedává tak široké možnosti úpravy. Od bifteku po guláš.

 6. Nezaměnitelná chuť a variabilita technologického zpracování

  Hovězí maso se dá vařit, dusit, péct, smažit, grilovat, mlít, jíst syrové (tatarský biftek, carpaccio – na tenké plátky krájené syrové hovězí maso), sušit (například s sebou na cesty a výlety) nebo různě marinovat. Pokud zvolíte hovězí maso ve formě steaku, tak ten si můžete nechat připravit dle stupně pečení na rare (mírně opečený, uvnitř krvavý), medium (středně propečený) a well done (propečený) – tohle je však pouze základní výčet; stupňů pečení je ještě mnohem více (raw, medium rare, medium well…). 

 

Pozn.Převzato z ČSCHMS.