Plnohodnotný
život zvířete
Plnohodnotný život zvířete je krokem k prvotřídnímu masu
Chov masného skotu je slovní spojení, které označuje vše, co se skrývá za pořádným kusem hovězího masa. Což zrovna nezní nijak zvlášť mírumilovně, ani to příliš nevypovídá o situaci ve velkochovech. Ale proto je tu druhý pojem – welfare, popisující pravidla chovu a naplňující život zvířat po materiálních i těch čistě duševních stránkách.
Jde o to, aby zvíře žilo v souladu s životním prostředím a bylo chráněno před fyzickým a psychickým strádáním. Welfare je zkrátka pohoda zvířat, kterou definuje celý soubor podmínek zajišťujících jejich spokojený život s dokonalým zdravím. Zní to jednoduše, ale realita je trochu jiná.
Dalo by se říct, že čím je hospodářské zvíře větší, tím je náročnější na veškerou péči. A jistě není pochyb o tom, že skot do této větší kategorie spadá. Mezi nejzákladnější potřeby kvalitního života patří absence hladu a žízně, tedy dostatek kvalitního krmiva a nezávadné vody. Záleží také na možnosti kontaktu s jedinci stejného druhu, ale i na vztahu s člověkem. Ten je strážcem dobrého zdraví, ať už jde o pravidelnou veterinární péči, nebo každodenní dohled personálu. Lidská pozornost je nezbytností, bez které se žádný chov neobejde. Protože jen zvířata zvyklá na lidské hlasy mohou žít v klidu a bez strachu z ublížení.
Samostatnou kapitolou je ustájení skotu. Jestliže to nevyžaduje zdravotní stav, neměla by být zvířata chována v izolaci, a naopak ani ve velkých skupinách, které by znemožňovaly přirozený pohyb, odpočinek nebo uspokojení potřeb potravy a vody. To zdaleka není vše. Lože musí být čisté, suché, podlahy vhodně upravené a hluk, osvětlení i větrání nesmí vyvolat u zvířat podráždění.
Více než dobrým příkladem chovu masného skotu je skorošická farma AGROPARKL spol. s.r.o., která se díky poctivému uplatňování welfare může pyšnit nejen kvalitní produkcí, ale i kladnými vztahy zvířat k personálu. Zní to možná neuvěřitelně, ale je to tak. Welfare existuje, funguje a jeho principy musí být v chovu dodržovány.
Další články
Za kvalitním masem
hledejte paradox:
Čím starší, tím lepší
Na hovězí maso ze školních jídelen nejsou ty nejlepší vzpomínky. Do šťavnaté pečeně mělo daleko a tuhostí připomínalo podrážku od bot....
Kráva
nebo býk?
Není maso jako maso
Rozdíl mezi krávou a býkem je na první pohled evidentní. Rozdíl mezi masem z krávy a masem z býka už o poznání méně. Avšak házet hovězí...